Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Tipy, jak pečovat o aknózní pleť v těhotenství

Velmi mnoho žen trpí v období těhotenství nevzhlednými puchýřky v obličeji. I když to vypadá jako běžné akné mladistvých, jde o takzvané těhotenství akné. A na svědomí jej mají – stejně jako v pubertě – hormony.


Právě ženy, které mají sklon k tvorbě akné během menstruačního období, budou mít s největší pravděpodobností i těhotenské akné. Dobrou zprávou je naštěstí to, že po těhotenství a poporodním období (nejčastěji do konce šestinedělí), se dá pleť opět do pořádku. Androgeny totiž způsobují, že žlázy produkují více mazu. Ten následně ucpává póry a vede k množení bakterií v kůži a k zánětům.

Optimální strava

Mnoho postižených se domnívá, že vliv na tvorbu akné má i konzumace sladkostí. Rafinovaný cukr a bílá mouka všeobecně pleti neprospívají. Různé studie zato také prokázaly, že i velké množství jódu ve stravě může vyvolat kožní změny podobné akné. Kdo tedy jí mnoho ryb, řas, měl by zvážit, zda právě toto není příčinou akné. I někteří lékaři vidí také v běžné jodové soli jednu z možných příčin vzniku vřídků na kůži.

Co kůži pomáhá?

Vitamín A – hraje v normální funkci kůže důležitou roli. Kromě potravin, které je dostatek vitamínu A (oranžové ovoce a zelenina), je vhodné přidat do pokrmů například olej z pšeničných klíčků nebo ořechy s vysokým obsahem vitamínu E, protože tato látka uvolňuje vitamín A z tělesných zásob v játrech.

Zinek – je pokládána doslova za kožní minerál. Když chybí, mohou se vyskytnout záněty kůže. Vyšší dávky zinku mohou pomoci při léčbě už rozvinutého akné. Potraviny s vysokým obsahem zinku jsou například sýry, ústřice, pivovarské kvasnice, pšeničné klíčky, sezam, mák. Ovšem pozor! Fytáty z cereálií jako jsou ovesné vločky, cornflakes a müsli brzdí příjem zinku, pacienti trpící na akné by měli příjem těchto potravin snížit. Hodnoty fytátů v celozrnných výrocích jsou naproti tomu bezproblémové.

Přírodní prostředky, které mohou pomoci

1/ Vinný ocet – jeden díl vinného octa rozmíchejte ve třech dílech vody. Tuto směs používejte k oplachům obličeje alespoň dvakrát denně.
2/ Jedlá soda – pomáhá vysušit jednotlivé pupínky a podporuje hojení. Smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody s jednou lžící vody. Namíchanou pastu aplikujte na jednotlivé pupínky. Nechte zaschnout, teprve poté smyjte.
3/ Citrusy – obsahují takzvané alfa-hydroxykyseliny, které pomáhají čistit póry a zbavit pokožku odumřelých kožních buněk. Mají svíravé a antibakteriální vlastnosti. Šťávu z čerstvě vymačkaných citrusů používejte alespoň jednou týdně místo masky. Nechte deset minut působit, poté opláchněte studenou vodou.
4/ Med – má silné antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Pokožku zklidňuje. Pokud jej chcete vyzkoušet, omyjte nejdřív pleť teplou vodou. Pak naneste med přímo na postiženou oblast. Nechce půl hodiny působit a poté důkladně smyjte teplou vodou.
5/ Plátky okurky – nabízí uklidňující a chladicí vlastnosti. Okurku nakrájejte na plátky a přiložte na obličej. Nechte alespoň 10 – 15 minut působit. Poté již pleť neoplachujte.

Citrusy

Citrusy

Správná péče o pokožku

Péče o aknózní pokožku v těhotenství nemusí být obtížná. Stačí dodržovat několik základních pravidel a uvidíte, že stav vaší pleti se začne rychle lepšit:
· Pupínky příliš nemačkejte, aby vám po proceduře nezůstaly v obličeji jizvičky.
· Udržujte pleť stále hydratovanou. Na zimu používejte krémy bez obsahu vody. Stále čistěte a hydratujte.
· Vodu potřebujete vaše tělo i vnitřně. Dopřejte si dostatek tekutin. Vyvarujte se však sycených nápojů a nápojů s obsahem kofeinu.
· Jezte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Dopřejte si zdravé tuky, například avokádo či ořechy. Vyvarujte se rafinovaného cukru, polotovarů a průmyslově zpracovaných potravin.
· Dopřejte si odpočinek a relaxaci. Stres a únava mohou vyvolat ohniska akné.
· Zbytečně se nedotýkejte tváře, abyste si po obličeji neroznesli případné bakterie.
· Používejte make-up, na kterém je napsáno, že je vhodný pro aknózní či mastnou pleť.

Zdroj: Jak se léčit vhodnou stravou, Jörg Zittlau (Computer Press, 2006)

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY