Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Trápí vás mílie? Známe návod, jak se jich zbavit

Jde o bílé tvrdé bouličky, které se tu a tam objevují na obličeji. Trápí nejen ženy, ale i muže. Bez rozdílu věku. Větší náchylnost k míliím mají ti, které trápí problematická pleť.


Z pohledu kosmetičky jsou mílie drobné bílé cysty vyplněné keratinem. Tedy zrohovatělou kůží – to vysvětluje, proč jsou tyhle drobné boule tak tvrdé. Úplně jednoduše vysvětleno, mílie se objeví ve chvíli, kdy jsou mrtvé kožní buňky zachyceny v kůži.

Od dětí až po dospělé

Mílie se mohou objevit i u novorozenců nebo kojenců. I když nejde o tak častou záležitost, stává se to. Navíc u velmi malých dětí mílie sami časem mizí. Zde není vhodné, ba ani žádoucí, je jakkoliv odstraňovat. Opačně to však platí u dospělých jedinců. Ti se už mílií jen tak sami nezbaví. Když se udělá na obličeji sem tam bílá tečka, není třeba si s ní lámat hlavu. Problém však nastává ve chvíli, kdy je jimi celý posetý obličej.

K jádru cysty

Dobrou zprávou je jistě to, že mílie nejsou projevem žádného dalšího zdravotního problému, jak to u mnohých kožních obtíží bývá. Jsou zkrátka jen esteticky nevzhledné. A je nutné je manuálně odstranit. Pokud se na to necítíte sami, zajděte si ke kosmetičce. Ta ví přesně, jak se o vaši pleť co nejlépe postarat. V případě, že máte drobnými cystami posetý skutečně celý obličej, může být dobou volbou i návštěva dermatologa, který si s tím rovněž umí poradit. Pokud je jich v obličeji opravdu hodně a vy jste navíc velmi citliví, může dermatolog pro ošetření použít i znecitlivující krém.

Je však třeba si pamatovat, že u mílií neplatí totéž co u akné. Hrudku totiž nestačí jen zmáčknout. K jejímu odstranění je nutné použít vydezinfikovanou jehlu a jí pak bílou hrudku propíchnout. Následně už můžeme mílii domáčknout, případně obsah opatrně vyjmout pinzetou. Ošetřované místo je před zákrokem nutné důkladně očistit. A ošetření je pak nutné i nakonec, aby se dovnitř nezanesla infekce. K tomu může posloužit obyčejný čistý líh.

Předcházení problémů

Stejně jako u akné či dalších kožních obtíží platí, že prevence je nejlepším lékem. Alespoň částečně totiž tvorbu mílií můžeme skutečně ovlivnit. Vzhledem k tomu, že jde o starou kůži, která se správně neodlupuje, je nutné jí pomáhat. K tomu poslouží obyčejný peeling. V obchodě můžete vybírat z mnoha druhů. Ideálně však sáhněte po takovém, který je vyrobený z ekologických surovin. Drobné čisticí „kuličky“ v běžném peelingu bývají totiž vyrobeny z plastů a to rozhodně není ideální prostředek na náš obličej. V případě, že nechcete za peeling utrácet, můžete si snadno a rychle vyrobit vždy čerstvý peeling doma. Do jedné polévkové lžíce tekutého mýdla nebo jemného krému přidejte 1 čajovou lžičku třtinového cukru, nahrubo namletých mandlí či nahrubo namleté kávy. Promíchejte a naneste na obličej. V případě použití mýdla pleť důkladně omyjte a opláchněte. V případě, že použijete krém, můžete peeling nechat na obličeji chvíli působit a poté pomalu a jemně krouživými pohyby smývat.

Možnou volbou je i použití chemického peelingu. Ideálně však, pokud vám tuto službu dopřeje kosmetička.

Běžný peeling je dobré používat v akutní fázi každý druhý den, jako prevenci minimálně jednou až dvakrát týdně. Chemický peeling vám bohatě postačí aplikovat jedenkrát měsíčně. Častěji to není ani žádoucí.

Výběr správné kosmetiky

Chcete-li se mílií zcela zbavit, budete muset začít správně vybírat kosmetiku, kterou nakupujete. Rozhodně se vyhýbejte takové, ve které se ukrývají silikony a ropné produkty. Ty ucpávají póry a nedovolí pokožce volně dýchat. Jakmile je v pleti nějaká taková bariéra, jde o živnou půdu pro vznik mnohých kožních problémů. Dobrým doplňkem je pak používání krémů s vyšším obsahem vitamínu C. Ten pomáhá předcházet nejenom vráskám, ale i nejrůznějším pupínkům či právě míliím.

Retinol pro jasnou pleť

Patří mezi prostředky, které nám zajistí krásnou pleť. Retinol je vlastně čistá, přírodní forma vitaminu A, který viditelně napomáhá regeneraci pleti. Používá se ideálně k večernímu ošetření. Pleť se stane jemnější, hladší a pružnější. Retinol pomáhá předcházet vzniku nejen vzniku mílií, ale i dalších pupínků. Je dobrým doplňkem ošetření při akné. Je také dobré vědět, že u citlivé pleti může retinol vyvolat v první fázi aplikace lehké olupování vrchních vrstev pleti, které je však součástí regeneračního procesu.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY