Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Tuky, oleje a másla pro suchou pokožku

O suchou pokožku je nutno pravidelně pečovat. Zvláště horké letní počasí je pro ni velmi zatěžující. Suchý vzduch, vysoké teploty a sluneční paprsky ji až příliš namáhají. Není proto výjimkou, že stav kůže se v tomto období zhoršuje. Poradíme vám, čím ji mazat, aby si zachovala maximum vláhy a nevysušovala se.


Olej z vlašských ořechů

Vlašské ořechy v sobě ukrývají 60 procent cenných tuků z celkové hmotnosti. A nejsou to tuky ledajaké – lidskému tělu jsou více než prospěšné. Kromě vitamínů (především A, B, C a E) a minerálních látek (především hořčík, draslík, fosfor, železo, mangan, měď či zinek), se v ořeších ukrývají cenné omega-3 mastné kyseliny. Zejména pak kyselina linolenová, linoleová, kávová, neo-chlorogenová a další. Díky svému unikátnímu složení ořechy spoustu pozitivních zdravotních účinků. Říká se, že vnitřně bychom denně měli sníst jednu malou hrst vlašských ořechů pro zdraví. Avšak nejen pro vnitřní užívání jsou vlašské ořechy vhodné.

Vyzkoušejte:

Z ořechových listů se dříve doporučovalo připravovat odvar, který se používal jako přírodní oplach či dokonce jako náhražka barvy na vlasy. Nicméně i dnes má tento odvar široké spektrum využití. Obklady z výluhu či přímo omývání ořechovou tekutinou je vhodné pro namáhanou a poškozenou pokožku. Zejména pak spálenou od slunce nebo v zimě na omrzliny. Pomáhá mírnit i projevy ekzému či lupénky, eliminuje následky vysušení. Je účinný i na akné, špatně se hojící vyrážky nebo vřídky.

Pokud odvar nalijeme do koupele, pak nám může pomoci s nadměrným pocením, ať už celého těla, nebo jen nohou. Koupel je však nutné opakovat v letním období alespoň obden.

Ořechový olej má sice poměrně nízký ochranný faktor (SPF), ale pomůže pokožce lépe zhnědnout a urychluje opálení. Avšak s tím, že v ní zachová potřebnou vláhu. Ne nadarmo proto bývá součástí přírodní opalovací kosmetiky. Na pokožku má regenerační a zvláčňující účinky, pro suchou a namáhanou kůži je tedy přímo požehnáním. Navíc se rychle vstřebává a kůži zanechává jemně hedvábnou.

Kokosový olej

Kokosový olej může být dobrým doplňkem kosmetické kabelky. Rozhodně je vhodný pro péči o pokožku po slunění, suchou a poškozenou kůži. V této oblasti je nepřekonatelný. Taktéž regeneruje kůži po slunění a díky vysokému obsahu antioxidantů napomáhá proti předčasnému stárnutí i vráskám. Kromě klasického sluníčka je tak možné používat ho i při návštěvě solária. Ovšem pozor – řeč je výhradně o kvalitním za studena lisovaném oleji. Rafinovaný kokosový olej výše uvedené pozitivní působení na pokožku nevykazuje.

Náš Tip

Kokosový olej také pomáhá zklidnit pokožku a pomáhá i při jejím zarudnutí. Může být tedy vhodnou náhradou běžného tělového mléka. Velkou výhodou je to, že se rychle vstřebává do pokožky a nezanechává mastný film. Vyzkoušet jej můžete i jako výborný balzám na rty. V létě ústa ochrání před sluníčkem, v zimě před mrazem.

Stejně jako kůži je možné kokosovým olejem chránit také vlasy, jež se nadmírou slunečního svitu vysušují a mohou nás začít trápit například roztřepené konce. Obyvatelé Asie tento fakt dobře znají, a proto kokosový tuk používají jako běžnou součást vlasové kosmetiky. Ideálně se hodí do zábalů. Po umytí vlasy vysušíme a naneseme po celé jejich délce kokosový olej, přičemž nejvíce jej vetřeme právě do konců vlasů, které bývají nejsušší.

Sezamový olej

Tento olej voní charakteristickým aroma sezamových semínek. Má regenerační potenciál zvláště u velmi suché, olupující se a podrážděné pokožky. Velmi dobře proniká do kůže, udržuje hydrolipidový film a je vhodný i pro citlivou pokožku. Má antioxidační vlastnosti a je to jeden z nejlepších olejů pro zralou pleť.

Bambucké máslo – karité

Bambucké máslo se získává ze stromu, který roste v savanách západní Afriky. Plody jsou masité a vypadají jako malé avokádo. Jejich sladká a jedlá dužina obsahuje ve svém středu semeno, jehož lisováním se získává bambucké máslo. Toto máslo je v některých částech Afriky široce používáno už po staletí. Složení jeho mastných kyselin mu propůjčuje neobvyklé hydratační a vyživující vlastnosti. Navíc je velmi dobře snášeno i alergiky. Máslo také podporuje proces hojení, chrání proti UV záření, zklidňuje podrážděnou pokožku, regeneruje ji a zabraňuje vzniku sluneční alergie. Obnovuje rovněž lesk a krásu vlasů a do hloubky vyživuje celé vlasové vlákno. Dodává mu potřebnou vláhu a zabraňuje vysoušení.

Kakaové máslo

Kakaovník pochází z tropických lesů Střední a Jižní Ameriky. Kakaové boby jsou obsaženy v jeho plodech – luscích. Čerstvé boby nejsou cítit a jsou velmi trpké a hořké. Proto procházejí procesem kvašení, které jim dává typickou hnědou barvu a charakteristické aroma. Boby jsou následně odděleny od skořápky a v mlýnu se drtí na kakaovou pastu. Ta se lisuje, přičemž vzniká jak kakaový prášek, tak kakaové máslo. Kakao bylo v minulosti považováno za „pokrm bohů“ u Mayů a Aztéků, kteří konzumovali nápoj s různým kořením, aby získali energii. Složení mastných kyselin v másle mu dává typickou hutnou strukturu, díky které je vhodný do balzámů, tuhých krémů nebo balzámů na rty. Má regenerační účinky, zachovává přirozený hydrolipidový film a zabraňuje i dehydrataci vlasů. Pomáhá předcházet vysoušení a je velmi vhodným doplňkem pro extrémně suchou pleť.

Mangové máslo

Méně známý druh másla, který je ale již na našem trhu docela dobře dostupný. Vyrábí se lisováním mangových semen, má velmi jemnou texturu a po jeho aplikaci je pokožka obzvláště hydratovaná, pružná a jemná. Díky vysokému obsahu iso stearové kyseliny je báječné i ve vlasových produktech. Velmi dobře regeneruje poškozené konečky vlasů a blahodárně působí na kudrnaté a „krepaté“ vlasy, kterým přináší lesk a navrací pružnost.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY