Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Vitamíny důležité pro zdravou a krásnou pleť – Jana Pavlovcová

Pokožka je největší lidský orgán. Chrání nás před vnějšími vlivy a zaslouží si individuální péči. Veškeré živiny čerpá z našeho těla, tedy i toho, co jíme. Ne vždy ale dokáže naše strava dodat tělu a pokožce vše potřebné. Proto může dávat signály, že jí něco chybí. Může být bledá, bez života, vysušená, nebo naopak se rychle mastí, vznikají pupínky, vyrážky, pigmentové skvrny, apod. To mohou být projevy toho, že našemu tělu něco chybí.


Pokud si chcete být zcela jistí, nechte si z krevních testů zjistit stav všech důležitých nutrientů. Pak máte jistotu, na které látky se zaměřit a v jakém množství je dodat tělu zpět.

Velmi důležitou roli hraje i váš věk a celkový životní styl. Vliv na množství vitamínů, minerálů a aminokyselin bude mít vaše strava, spánek, fyzická aktivita, stres i to, zda jste žena, či muž. Každé tělo je individuální a má jinou spotřebu důležitých látek.

Někdo trpí na suché koutky úst, někdo jiný na časté opary, nebo padání vlasů, suchou pokožku a další obtíže. Zaměřte se vždy na svůj konkrétní problém a hledejte tu pravou příčinu.

Tady je seznam těch nejdůležitějších vitamínů, které mají vliv na stav pokožky. Můžete buď zvýšit příjem některých specifických potravin, nebo využít jednoduchou cestu suplementů. U potravinových doplňků vždy čtěte informace o denním dávkování a také, zda jsou rozpustné v tucích, nebo ve vodě. To má vliv na jejich vstřebatelnost do těla. Vybírejte nejlépe čisté přírodnější složení bez přísad, které ve vitamínech nemusí rozhodně být.

Vitamín A

Reguluje dělení buněk a částečně tak brání vzniku rakoviny. Je nezbytný pro správné fungování zraku, zpomaluje vývoj šerosleposti. Jeho nedostatek se projevuje mimo jiné i zánětem očního víčka – tzv. ječným zrnem.

V pokožce zpomaluje projevy stárnutí kůže a zvyšuje její odolnost syntézou bílkovin. Zvyšuje průtok krve a tím napomáhá k lepší hydrataci pokožky. Urychluje hojení kůže spálené sluníčkem. Pomáhá při prevenci černých teček.

Najdete ho v mrkvi, máslové dýni, brokolici, meruňkách, mangu, hovězích játrech.

Vitamín B2

Podporuje správné fungování nervové soustavy, společně s železem napomáhá vzniku červených krvinek a ovlivňuje zdraví kůže i zraku. Dobře působí proti migrénám. Při nedostatku vitamínu B2 praskají koutky úst a na spodním rtu vznikají svislé čárky a tenké vrásky.

Pomáhá vytvářet látky podporující antioxidanty. Uklidňuje svědivou pokožku, hydratuje pleť., omezuje loupání kůže antioxidačními procesy.

Vyskytuje se např. v brokolici, ústřicích, sóje, nebo jogurtu.

Vitamín B3

Pomáhá od bolestí hlavy, zmírňuje deprese, snižuje cholesterol i vysoký krevní tlak. Nedostatek vitamínu B3 se na kůži projevuje otoky, rudými skvrnami, drsnou a loupavou kůží.

Přispívá k ochraně před některými druhy kožní rakoviny. Redukuje produkci kožního mazu a předchází tak tvorbě akné. Zadržuje v pokožce hydrataci, zlepšuje její ochranné vlastnosti.

Dostatek ho obsahuje např. tuňák, rajčata, brambory, kuřecí prsa, hrách, nebo fazole.

Vitamín B6

Umožňuje růst buněk, podílí se na metabolických reakcích v mozku a pomáhá tvořit neurotransmitery, které přenáší informace v nervové soustavě. Nedostatek vitamínu se projevuje podélnými rýhami na nehtech.

Pomáhá léčit ekzém, protože urychluje metabolické a chemické reakce v buňkách, hydratuje, reguluje hormony, a tím bojuje proti akné i kožním skvrnám.

Obsahují ho banány, vodní meloun, špenát, rýže, brokolice, nebo kuřecí prsa.

Vitamín B7

Je také známý pod označením vitamín H. Patří mezi vitageny, které jsou zdrojem energie a štěpí cukry, tuky a bílkoviny. Pomáhá s léčbou cukrovky, zpevňuje kůži, vlasy i nehty a zabraňuje šedivění vlasů.

Obnovuje hydrataci kůže zvýšením produkce mastných kyselin, uklidňuje svědivou pokožku, pomáhá tělu lépe se vypořádat s ekzémem. Bojuje proti seboreické dermatitidě.

Vitamín B7 najdete v zeleném hrášku, květáku, mandlích, vlašských oříšcích, lososovi, nebo sóje.

Vitamín C

Antioxidant, který posiluje imunitní systém, nachází se v nejvyšších vrstvách pokožky (epidermis) i v hlubší vrstvě kůže (dermis). Zlepšuje prokrvení a urychluje přísun živin. Tím udržuje pokožku zdravou.

Redukuje poškození buněk a napomáhá hojení ran díky ochraně těla před volnými radikály.
Podporuje funkci opalovacích krémů ochranou kůže před škodlivým UV zářením. V kombinaci se zinkem a mědí udržuje elasticitu pleti. Snižuje produkci melaninu a zesvětluje pleť.

Najdete ho v rajčatech, kiwi, grepu, jahodách, špenátu, červených paprikách, pomerančích.

Vitamín D

Podporuje imunitní systém, zlepšuje funkci svalů i mozku a pomáhá správnému fungování slinivky. Jedním z nejlepších zdrojů vitamínu D je sluneční záření, ale v naší zeměpisné šířce máme přes podzim a zimu nedostatek světa, a tím i vitamínu D, proto se doporučuje jeho suplementace jak u dospělých, tak i u dětí.

Obnovuje kožní buňky a zmírňuje ekzémy, omlazuje zralou pleť, kontroluje přirozené ochranné mechanismy kůže.

Kromě pobytu na sluníčku se doporučuje konzumovat lososa, olej z tresčích jater, pít kefír a jíst pravidelně bílé jogurty.

Vitamín E

Zlepšuje imunitní systém, podporuje správné fungování nervového systému a zlepšuje zrak. Především v kombinaci s vitamínem C pohlcuje škodlivé UV záření a chrání tak kůži před jejím poškozením.

Podporuje cirkulaci krve a tím napomáhá k léčení kožních zánětů. Díky svým antioxidačním účinkům zjemňuje drsnou pleť, zmenšuje vrásky a kožní rýhy. Zesvětluje tmavé tečky.

Obsahuje ho např. avokádo, slunečnicová semínka, mandle, vlašské ořechy, krevety, nebo tofu.

Vitamín F

Tělo si jej nedokáže vyrábět samo, musí se dodávat potravou. Podporuje funkci buněčných membrán, chrání játra a zabraňuje kornatění cév. Tento vitamín je důležitý pro správný vývoj dětí.

Podílí se na tvorbě a funkci buněčných membrán, a tím udržuje pleť pružnou a mladistvou.
Bojuje proti akné a podporuje obnovu kůže a hojení kožních nedokonalostí a jizev.

Vitamín F objevíte ve vlašských oříšcích, olivovém oleji, lososovi, avokádu, mandlích, nebo obilných klíčcích.

Vitamín K

Podporuje srážlivost krve a tím pomáhá při hojení ran. Využívá se ale i při nadměrném menstruačním krvácení. Snižuje riziko vnitřního krvácení, proto jej lékaři dodávají před a po operacích. Je důležitý pro růst kostí a buněk.

Redukuje tmavé kruhy pod očima, černé tečky i křečové žíly díky podpoře srážlivosti krve.
Ovlivňuje tvorbu pojivových tkání a tak zvyšuje pružnost pleti a zjemňuje vrásky.

Obsahuje ho hojně špenát, vejce, růžičková kapusta, zelí a zelené fazolky.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY