Blogerka Jana Pavlovcová
JANA PAVLOVCOVÁ

Vlasy jsou věda – Jana Pavlovcová

Už z toho důvodu, že jsou vyživovány skrz naši pokožku, jsou jakékoliv problémy s vlasy dost komplexní věc, stejně jako kožní ekzémy či akné.

Jak jsem v prvním článku popisovala, před několika lety jsem vysadila hormonální antikoncepci, a z toho důvodu se mi pak rozkolísaly hormony, které způsobily padání vlasů. Byla to přirozená reakce těla na změnu, která pro něj byla šokem. Pokud jste u sebe zjistili větší úbytek vlasů, než obvykle (cca 100 vlasů denně), zajděte si nejdříve na krevní testy, zda vám v těle nechybí nějaký důležitý vitamín, či jiná látka, či se nejedná o cokoliv závažnějšího. Padání vlasů je totiž dost jasným signálem, že se v těle něco děje. Naše tělo je natolik chytré, že v tu chvíli přemístí veškerou svou energii a sílu na boj s nemocí, o které v tu chvíli třeba ani nemáte tušení, protože vás nic nebolí, ale už mu nezbývají potřebné látky na výživu vlasů. Ty ale k přežití nutně nepotřebujete, za to srdce nebo vaše trávení ano. Pro tělo je to dost jednoduchá rovnice, ale být plešatým a obzvlášť ženou, se nikomu nechce. Proto se nevylekejte, ale raději si u lékaře ověřte, co může být příčinou vlasů. Zatímco u mě to bylo hlavně skrz hormonální nerovnováhu, může se jednat o alopecii způsobenou dalšími různými faktory.

Vlasy jsou věda - Jana Pavlovcová

Vlasy jsou věda – Jana Pavlovcová

Příčiny padání vlasů

Často se uvádí geny, pokud v rodině trpíte brzkým úbytkem vlasů, obzvlášť u mužů, čeká vás nejspíše stejný osud. To ale neznamená, že se s tím musíte dopředu smířit a nebudete se snažit alespoň eliminovat všechny další faktory, které k tomu přispívají.

Někdy může dojít k vypadávání vlasů po prodělané nemoci, např. v reakci na antibiotika, které byly pro tělo zátěží. Tenhle stav se do několika měsíců srovná a tělo se dostane opět do normálu. Podpořte svou střevní mikroflóru např. probiotiky.

Vlasy jsou věda - Jana Pavlovcová

Vlasy jsou věda – Jana Pavlovcová

Stres a nadmíra stresového hormónu vlasové pokožce rozhodně neprospívá. Tady se lehce radí, že byste se jemu neměli často vystavovat, ale někdy jsou situace, kdy se mu nedá vyhnout. Rozhodně by ale nemělo jít o pernamentní stav. Kamarádkám se např. během zkouškového období často stávalo, že jim více vypadávaly vlasy, protože byly pod tlakem.

Nedostatek železa. To má vliv na množství vypadaných vlasů jak u mužů, tak i u žen. U žen odchází železo např. každý měsíc během menstruace, proto z vlastní zkušenosti doporučuju brát železo extra navíc v tabletách. Ne každý sní totiž denně hovězí steak nebo si dá salát ze špenátu a zeleniny bohaté na železo.

Vlasy jsou věda - Jana Pavlovcová

Vlasy jsou věda – Jana Pavlovcová

Hubnutí a drastické diety chudé na živiny mají vliv i na padání vlasů. Pokud vám v těle chybí vitamíny, minerály a další stavební látky klíčové pro růst vlasů, dost možná se to projeví právě padáním.

Ekzémy na těle, které zasáhnou i vlasovou pokožku, mohou dojít i do takové fáze, kdy poruší folikuly vlasových vláken a ty vypadnou. U takových projevů vyhledejte co nejdříve kožního lékaře a nechte si poradit, co na ekzém používat, abyste si ho co nejšetrněji vyléčily.

Nešetrné mytí vlasové pokožky. Může dojít k jejímu mechanickému namáhání, např. když vlasovou pokožku zbytečně drhnete a podráždíte ji tak. Navíc při mytí je vlasová pokožka otevřená, a tak se vlákna snadněji uvolní z vlasového lůžka. Proto nám při mytí zůstane v ruce nejvíc vlasů. Není to nic neobvyklého.

Co pomáhá..?

Snažte se ze života a denních návyků odstranit co nejvíce negativních faktorů, které můžou způsobovat vypadávání vlasů. Já jsem např. vyloučila stres tím, že jsem změnila práci, začala jsem řešit více zdravější jídelníček, omezila sladké, mléko a další potraviny nejen kvůli vlasům, ale i stavu pleti, což se mohlo také pozitivně projevit právě i na kvalitě vlasů. Začala jsem pravidelně spát svých 8 hodin, to je důležité kvůli regeneraci.

Doplnila jsem zásobu železa a dalších vitamínů a vyměnila drogérkové šampóny za ty lékárenské určené pro oslabené vypadávající vlasy. Snažila jsem se je nenamáhat, nenosila upnuté a příliš utáhnuté gumičky, naopak jsem je raději jen zamotala do uvolněného drdolu, abych vlasovou pokožku zbytečně nenapínala. Češu se hřebenem, který vlasy nezacuchává, ale rozčesává je bez zadrhávání.

Rovnováha mezi čištěním a hydratací

Snažím se udržet vlasovou pokožku v rovnováze stejně jako svou pleť. Tedy najít optimální péči mezi čištěním a hydratací. Běžné šampóny nemusí být k vlasové pokožce šetrné, protože vás zbaví všech nečistot, ale zároveň i vlastního ochranného filmu, který pokožka má a potřebuje. Je to úplně stejný princip jako u pleti a kůže všude na těle. Nepoužívejte agresivní přípravky, které narušují přirozené PH pleti a čistí podobně, jako byste použili jar na mastné nádobí. Vlasová pokožka po umytí nemá drhnout, nemá být přesušená a nemá vás svědět. V tom případě raději šáhněte po šetrnějších přírodních šampónech.

Mně se např. osvědčil ten s břízou, která udržuje pokožku v rovnováze, s mátou na osvěžení a prokrvení pokožky nebo s chininem, který dodává pokožce vitamíny.

Vlasy jsou věda - Jana Pavlovcová

Vlasy jsou věda – Jana Pavlovcová

Kromě šamponu jsem zkoušela doplnit péči o vlasovými vodičkami a toniky. Ty se vmasírují do pokožky a nechají se působit, nesmývají se. Mají účinné složení, které při dlouhodobém používání eliminuje vypadávání vlasů. Ale nečekejte efekt hned do týdne. Jakákoliv změna se na vlasech uděje až po třech měsících. Zatímco na pokožce vidíte zlepšení hned, vlas se obnovuje delší dobu a je potřeba být trpěliví. Pozorujte a kontrolujte alespoň stav vlasové pokožky, neměly by se vám tvořit lupy, neměla by vás svrbět, neměli byste pozorovat její zarudnutí, apod. Pokud dostaňte vlasovou pokožku do rovnováhy, udělali jste maximu zvenčí pro zlepšení a zmírnění vypadávání vlasů.

Můžete se zaměřit na ty vnitřní faktory, které s vypadáváním vlasů souvisejí. Důležité je znát vždy možnou příčinu problémů a na tu se zaměřit. U někoho je to hormonální změna, třeba jako u mě, prodělaná nemoc, rychlý úbytek váhy, u někoho jiného zase kožní problém nebo nešetrné mytí. Hlavně ale mějte na paměti jedno, co mi pokaždé vštěpoval můj přítel, když mi bylo nejvíc ouvej, vlasy mají základní schopnost, a to růst a pokud teď vypadávají, zase dorostou. Tak na to myslete 🙂

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY