Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Vyzrajte nad akné

Vyzrajte nad akné

Prošel si tím asi každý, období dospívání a naše pleť plná nevzhledných pupínků. Co ale dělat, pokud nás problematická pleť trápí i v dospělosti? Proč akné vzniká a jak tomu předcházet?

Jaké jsou příčiny vzniku akné?

Pokud vás trápí problematická pleť, se kterou si nevíte rady, určitě nepodceňujte návštěvu dermatologa, který vám stanoví typ vaší pleti, formu akné, kterou trpíte a nasadí vám správnou léčbu. Akné je vlastně ucpaný pór kožním mazem, produkovaném tukovými žlázkami, které se vyskytují převážně v pokožce tváře, zad, hrudi a ramen. Jedná se o zánětlivé onemocnění, které nejčastěji vzniká vlivem nerovnováhy mužských, či ženských hormonů. Kromě hormonálních změn uvnitř těla, může být příčinou i dědičnost, nesprávná strava, stres, užívání některých léčiv, časté mytí, nebo kouření.

Rozhodně zbystřete, pokud se na vaší pleti začnou více objevovat černé tečky, zvané komedony. Komedon je onen ucpaný pór, který je důsledkem zvýšené produkce kožního mazu, ve kterém jsou přemnožené bakterie. Bývá předzvěstí tvorby akné. Ve většině případů vám doktor předepíše lokální léčbu pomocí antibiotik. My se však zaměříme hlavně na prevenci vzniku pupínků.


Správná strava je půl úspěchu

Dbejte především na volbu vhodných potravin. Je prokázané, že nadměrná spotřeba potravin s vysokým glykemickým indexem a mléčných produktů, nikterak vaší pleti neprospěje. Vyzkoušejte tzv. eliminační dietu, díky které zjistíte, zda za vznikem akné nemůžou právě výše zmíněné potraviny. Jako první ze svého jídelníčku odstraňte veškerý cukr, mouku a mléčné produkty, minimálně na 3 týdny. Poté postupně zařazujte zpět tyto potraviny a sledujte změny na vaší pleti. Jen tak zjistíte, které složky vaší pokožce ubližují.

Správná strava je půl úspěchu

Vyzrajte nad akné

To, co se děje uvnitř našeho těla je projevem naší kůže. Nastartujte svůj den například zeleninovým smoothie, či zeleninovou šťávu. Dodáte tím vašemu tělu dostatek vitaminu a vlákniny.

Vyzkoušejte odšťavněný řapíkatý celer, který ocení především vaše jára. Zároveň obsahuje polyacetylen, bojující proti zánětům v těle.


Volte vhodnou péči

Není třeba zmiňovat, že s nešetrnými pleťovými přípravkami na bázi mýdla a příliš horkou vodou pokožce rozhodně neprospějete, naopak to může být příčinou vzniku akné. Nechte si, v tomto případě, poradit od odborníka. Hlavním klíčem k dokonalé pokožce je totiž pravidelná a správná péče. Určitě neopomíjejte čištění pokožky po ránu, neboť přes noc naše kůže prochází samočistícím procesem a přes den naopak vstřebává. Proto po probuzení, jako první, zamiřte do koupelny. Vyčistěte pleť a naneste denní krém, který dodá pleti potřebnou hydrataci. Výborným pomocníkem jsou také květové vody, nebo různá hydratační tonika, která můžete aplikovat během dne. Tak jako vy se potřebujete během dne napít, tak i vaše pokožka potřebuje pravidelně hydratovat.

A pár rad nakonec

Pijte, pijte, pijte

Pro problematickou pleť je opravdu důležitá hydratace nejen z venku, ale především zevnitř. Denně vypijte alespoň 2 l čisté vody.

Odličujte se

V odličování opravdu nebuďte líné a pokaždé se odličte. Líčidla jsou přes noc pro vaší pleť jako drogy pro vaše tělo.

Zbavte se stresu

I přesto, že dnešní doba klade na vás vysoké nároky, ať už v práci, tak v osobních životech, naučte se se tolik nestresovat a raději dejte přednost vnitřnímu klidu. S každodenním stresem to daleko nedotáhnete a vaše pleť vám rozhodně nepoděkuje.

Přestaňte kouřit

Cigarety nejen, že aknózní pleti absolutně neprospívají, ale také jsou příčinou vzniku hlubokých vrásek, zejména kolem úst.

Vyhněte se přímému slunci

Začíná jaro a s ním i mnohem více slunečních paprsků. Pozor si dejte, neboť jarní sluníčko může napáchat více škody, než užitku. Chraňte vaší pokožku vhodným krémem s dostatečně vysokým ochranným faktorem.

Nenípejte a nesahejte si na obličej

Objevila jste pupínek? V ideálním případě ho nechte být, tím, že se jej pokusíte zbavit, si naopak roznesete do okolí pupínku bakterie. Celkově omezte dotyk obličeje. Během dne saháte svýma rukama na spoustu věcí, které jsou plné bakterií, pak si podrbete čelo a tyto bakterie si akorát zanesete na pleť.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY