Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Zásady správné péče o aknózní pleť

Zásady správné péče o aknózní pleť

Pupínky v obličeji nejsou jen výsadou mladistvých, trápí i spoustu dospělých žen. Zvlášť u mastné pleti má akné tendence přetrvávat daleko déle, než jen přes pubertu. Vliv na stav pokožky má totiž mnohem více faktorů, proto i léčba musí být vždy komplexní.


Na vzniku akné se podílí mnoho spouštěčů, jako je zvýšená vnímavost kůže vůči hormonálním změnám (v pubertě, v těhotenství a podobně), vrozené dispozice ke zvýšené produkci kožního mazu, ale také psychika, životní styl, osobní hygiena, životní a pracovní prostředí, užívání některých léků či kosmetiky a složení stravy. Velmi častým spouštěčem jsou právě genetické dispozice, stres či hormonální nerovnováha.


Správný výběr kosmetiky

Nejen na obličeji nás však akné může potrápit. Velmi častými místy, kde se pupínky objevují, jsou i záda, krk a paže. Ve snaze zbavit se jich, na sebe mažeme nejrůznější krémy či fluidy, které nám slibují doslova zázraky. Avšak nevhodným výběrem kosmetických produktů si můžeme spíše ublížit. A řeč není jen o běžném denním či nočním krému, ale i make-upu, pudru, tvářence či očních stínech. Vybírat bychom měli čistou kosmetiku bez zbytečných chemických přísad. Ideálně takovou, která se přímo hodí pro aknózní pleť. Bát se musíme ani přípravků s obsahem alkoholu. Vzhledem k tomu, že jde o vysušující složku, je povoleno je při výskytu akné omezeně používat. Vhodné jsou i krémy obsahující retinoly, kyselinu azelaovou nebo ovocné AHA kyseliny v nižší koncentraci. Zcela bychom se pak měly vyhýbat těžkým a mastným krémům, které nedovolí pleti dýchat. Stejně tak je nutné vyhýbat se všem produktům obsahujícím vazelínu. Jde o ropný produkt, který ucpává póry. Nevhodné jsou i tolik popularizované minerální oleje. Ač, dle názvu, mohou evokovat cosi prospěšného, jde i v tomto případě o ropný produkt. Tedy naprosto nevhodný přípravek pro používání na pleť.

Zásady správné péče o aknózní pleť

Zásady správné péče o aknózní pleť

Optimální jídelníček

V případě výskytu akné je nutné zaměřit se okamžitě také na to, co jíme. Eliminovat bychom měli všechno ostré, pálivé i sladké. Zjednodušeně řečeno – každá výrazná chuť nám může ublížit. Často však mohou problémy zhoršovat i mléčné výrobky, kakao či káva. To je však dobré sledovat, případně danou potravinu z jídelníčku vyřadit. Obecně je pak dobré snížit množství živočišných tuků a zařadit stravu bohatou na vlákninu – ideálně ve formě ovoce, zeleniny, obilovin a luštěnin. Co se týče nápojů, i zde je nutné vynechat slazení. Ať už jde o cukr, med či jiná sladidla. Případně můžete vyzkoušet přirozeně sladící byliny jako je stévie nebo lípie. Poslouží stejně jako cukr, avšak bez nežádoucích dopadů na pleť. Je však nutné dodat, že kvůli málo prozkoumaným účinkům, nejsou tyto byliny vhodné pro každodenní a dlouhodobé používání.

Zásady správné péče o aknózní pleť

Zásady správné péče o aknózní pleť

Oplachy kůže

Nejen vnitřní očista při akné je nutná, ale dbát bychom měli i na tu zevní. Na oplachování obličeje je možné použít nespočet běžných bylin. Využívat můžeme jak čerstvé, tak i sušené. Například obyčejná kopřiva umí vydezinfikovat pokožku a projasnit ji. Heřmánek zase pleť důkladně vyčistí. A čerstvá šťáva z listů aloe vera s jistotou zahojí nejen pupínky, ale i případné drobné jizvičky. S nadměrnou uhrovitostí si pak poradí plevel – svízel přítula. Stačí hrst lístků zalít horkou vodou, nechat deset minut louhovat a následně zchladit. Obličej oplachujeme alespoň dvakrát denně.


Oleje bojující proti akné

Z čistě přírodních panenských olejů je pak vhodné využívat služeb slunečnice, která vysušuje a zabraňuje další tvorbě pupínků. Účinný je i nimbový olej, který působí jako přírodní antibiotikum a antivirotikum. Navíc velmi rychle hojí. A vyzkoušet můžete i olej sójový. Hravě si poradí se suchou, aknózní i ekzematickou pletí.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY