Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Zbavte se oparů už navždy

Opar je nejen záležitost nepříjemná, ale hlavně svým způsobem i nebezpečná. Vzhledem k tomu, že jde o virovou infekci, může se šířit. Nejen po našem vlastním těle, ale i po okolí. Jednorázově se dají obtíže zvládnout, avšak při opakujících se problémech je nutné se zamyslet a najít vhodné řešení.


Opary způsobují takzvané herpetické viry. Jedním z nich je vir Herpes simplex 1 (HSV1), který může za vznik oparů především na rtech a nosních sliznicích. Může se však objevit rovněž i na sliznici dásní, měkkého i tvrdého patra.

O něco nebezpečnější a nepříjemnější je vir Herpes simplex 2 (HSV2). Jde o sexuálně přenosný opar, který se objevuje na genitáliích. Na takové opary si musí dávat pozor zejména ženy v období těhotenství. Ve vážných případech zde totiž může hrozit riziko poškození plodu. HSV2 je také původcem bolestivého a dlouhotrvajícího pásového oparu neboli Herpes zoster.

Vznik onemocnění

Nejběžnějším a nejčastějším oparem je právě ten, který se objevuje na rtech, případně i v nose nebo na jiných měkkých sliznicích. Jeho výskyt bývá často doprovázen zvýšenou teplotou nebo horečkou a následnými bolestivými afty. Zřídka se může objevit i zduření uzlin. Vznikající opar se nejprve projevuje jako mírné brnění, rty mohou nadměrně vysychat a později můžeme pociťovat i bolest. Veškeré uvedené příznaky jsou násobeny u malých dětí. V této fázi je ještě možné vznik oparu eliminovat. Je však nutné začít okamžitě, jakmile ucítíme první příznaky obtíží. Velmi dobrým pomocníkem jsou například éterické oleje ravintsara a tea tree. Jde o silné éterické oleje s antivirovým působením. I když se běžně nedoporučuje tyto oleje dávat neředěné na pokožku, u oparu je možné udělat výjimku. Jednu kapku dáme na vatový tampón a následně jím potřeme pouze místo, kde cítíme vznikající opar. Opakujeme několikrát (klidně i 5x) denně.

Ve chvíli, kdy se v oparu již vytvoří tekutina, jsme v takzvané infekční fázi. V tuto chvíli je nutné nadmíru dodržovat hygienu, abychom nikoho ve svém okolí nenakazili. Jako velmi dobrou pomůckou se pro toto období hodí takzvané náplasti na opar. Jde o průhledné kolečko či oválek, kterým celý puchýř přikryjeme. Náplasti bývají prodyšné tak, aby opar mohl dýchat, pracovat a hojit se. Avšak ze strany druhé chrání okolí nemocného před šířením viru.
Ve chvíli, kdy opar začíná vysychat, nastává fáze hojení a my přestáváme být infekční.

Opary na těle

Takzvané „oparové“ viry jsou již od první nákazy navždy uloženy v nervových buňkách. Odkud se pak přemisťují do buněk kožních, kde se zhmotní právě do vodnatých a bolestivých puchýřků. Podle průzkumů má vir HSV v těle až 90 % populace, avšak naplno propukne jen u někoho. Zatím není znám mechanismus, proč se tak děje. I když imunita, podle vědců, v tomto hraje skutečně velkou roli. Ví se rovněž, že se vir projeví také vždy, když je tělo nějakým způsobem oslabeno – ať už virózou, menstruací, opalováním nebo třeba zvýšeným nervovým vypětím.

Opary na těle je nutné taktéž ošetřovat, avšak čisté éterické oleje se nejeví jako nejlepší volba. Ve větším měřítku by mohly napáchat spíše neplechu. Na ošetřování větších ploch na těle se skvěle osvědčuje například mast z meduňky nebo mast s příměsí eukalyptu. Na zklidnění a eliminaci svědění je pak zase vhodnou volbou levandulový krém nebo mírně naředěný levandulový éterický olej v mandlovém oleji. Nic nezkazíte ani čistou zinkovou mastí z lékárny.

Prevence onemocnění

Za často se opakujícími infekcemi stojí oslabený imunitní systém. Zvláště při opakujících se obtížích je nutné na posilování obranyschopnosti těla zapracovat. Vzhledem k tomu, že 90 % imunity sídlí ve střevech, je nutné začít u jídla. Strava by měla být lehčí a výživná na důležité živiny. Maximálně bychom měli vytěsnit rafinovaný cukr a bílou mouku. Je nutné zařadit dostatek potravin s vysokým obsahem vlákniny (obiloviny, luštěniny) a čerstvou zeleninu, v menší míře pak i ovoce. Nejen pro prevenci, ale i léčbu oparů je nutné navýšit užívání vitamínů skupiny B. Sáhnout můžete po silnější formě B-komplexu. Doporučuje se užívat větší dávky vitamínu C a v akutní fázi je vhodné doplňovat tinkturou či kapkami z třapatky nachové (echinacea) a lichořeřišnice. Mezi velmi účinný doplněk stravy pak patří rovněž aminokyselina lysin. Přímo totiž potlačuje růst HSV virů. Silnější efekt má pak v kombinaci se zinkem.
Zároveň je nutné posilovat svůj psychický stav – snažit se vyvarovat stresových situací, často odpočívat, chodit pravidelně spát, denně se pohybovat na čerstvém vzduchu a dopřát svému tělu i několikrát za týden cvičení či zvýšenou pohybovou aktivitu.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY