Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Zbavte se už konečně nadobro lupů

ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ

Patří mezi nejběžnější vlasové problémy. V dospělosti jimi trpí velká část populace, avšak výskyt lupů s věkem postupně mizí. Nejčastěji mezi 50. a 60. rokem života. Do té doby se musíme o vlasovou pokožku starat natolik dobře, abychom nevzhledné šupinky eliminovali či zcela zabránili jejich vzniku.


Říká se, že zdravé a lesklé vlasy jsou korunou krásy. Čistá a zdravá pokožka pochopitelně musí být součástí. Jestliže trpíme na lupy, pak je nutné zaměřit se nejen na správnou vlasovou péči, ale i vnitřní výživu. Bez ní se budeme lupů zbavovat jen těžko.


Příčiny vzniku šupinek

Kožní maz ve vlasové pokožce má za úkol chránit kůži před chladem a nežádoucím působením vody. Mimo to, je však tento maz také dokonalou potravou pro mnohé mikroorganismy. Tedy látky, které vznikají rozkladem kožního mazu, následně dráždí pokožku. Tím urychlují tvorbu rohoviny, způsobují svědění a v konečném efektu mají na svědomí vznik lupů. Platí zde přímá úměra – čím více kožního mazu, tím více šupinek. Krom mazu pak může být na vině i rychlejší obnova rohovinové vrstvy. Buňky se na pokožce hlavy stále obnovují, za normálních okolností to jde stále stejným mírným tempem. Dojde-li však k rychlejší obnově, mohou časem vznikat viditelné bílé šupiny. A na vině může být i nevhodně zvolená či nekvalitní kosmetika. Některé šampóny totiž odmastí vlasovou pokožku a naruší tak její přirozený ochranný plášť a lipidovou bariéru. Vrozené dispozice, stres či nevhodné návyky při česání jsou dalšími podpůrnými faktory. Vedle běžných příčin pak mohou mít vznik lupů na svědomí i kvasinky. Či dokonce může tento kosmetický problém provázet i některá závažná onemocnění.


Správná strava

Pokud se chceme lupů opravdu zbavit, budeme muset lehce pozměnit také svůj jídelníček. Nutné je doplňování vitamínu B – ať už stravou či pomocí kvalitních potravních doplňků. Chybět by pak neměla ani čerstvá zelenina, ryby, vejce, ořechy a semena. Snažte se vyhýbat mastným pokrmům a nadmíře rafinovaného cukru. Nápomocna nám může být i káva. I když tím není přímo myšleno vnitřní užívání. Kofein je totiž jedním z přírodních prostředků, vhodný pro oplachování vlasové pokožky. Může být tak vhodným společníkem na cestě za krásnými a zdravými vlasy.


Rozdělení lupů

Mastné nebo suché? Než se pustíme do čištění vlasové pokožky a budeme se nevzhledných šupinek nadobro zbavovat, je nutné zjistit, jaký druh lupů nás trápí.


Suché lupy bývají velmi drobné

Vznikají nejčastěji přesušením pokožky hlavy. Může je mít však na svědomí i rychlejší obnova rohovinové vrstvy. V případě suchých lupů bychom měli používat kosmetiku, která likviduje odumřelé buňky a má změkčující účinek.


Mastné lupy jsou oproti těm suchým mnohem větší

Vznikají nadměrnou produkcí kožního mazu. A nepříjemným vedlejším efektem je svědění, podráždění vlasové pokožky, stroupky či mírný zápach. V tomto případě je nutné sáhnout po přípravcích, které regulují produkci mazu. Budou-li navíc působit antibakteriálně, je to příjemná přidaná hodnota.

Kvalitní vlasová péče

Zbavte se už konečně nadobro lupů

Kvalitní vlasová péče

V každém případě je nutné nejprve přestat používat nekvalitní kosmetické produkty. Také bychom se měli poradit s dobrým kadeřníkem nebo dermatologem, po kterém šampónu, kondicionéru či vlasové vodě sáhnout. Vhodné jsou zcela přírodní šampóny, ideálně s výtažky tea tree, tymiánu nebo rozmarýnu. Zvolená kosmetika by měla mít protizánětlivé účinky. Velice dobře pak působí oplachy vlasů ze slabého nálevu zeleného čaje.
Jestliže máte opravdu hodně lupů, pak bude nutné začít používat i tonikum či vlasovou vodu. Nejlépe opět přírodní, s absencí chemických přídatných látek. Tonika se používají jak do mokrých, tak do suchých vlasů a vedle zklidňujících účinků nabízejí i osvěžení účesu a vlasové pokožky, pokud vás třeba svědí.
Poté, co zvolíme šetrnější přípravek na mytí, se pokožce určitě uleví. Vlasy myjte tak často, jak to vyžaduje váš vlasový typ, příliš časté mytí však kůži může uškodit. Vyhýbejte se agresivním stylingovým přípravkům a pokožku hlavy vnímejte stejně jako vaši pleť, má obvykle i podobné vlastnosti. Co se týká česání, používejte šetrný kartáč s kulatými zakončeními, nedrážděte pokožku ostrými hřeben.


Vyzkoušejte:

Kúra z lopuchu a přesličky pro eliminaci lupů:

2 hrsti směsi lopuchu plstnatého a přesličky rolní vaříme pod pokličkou 30 minut v 1 litru vody. Po umytí a vytření vlasů opláchneme hlavu tímto odvarem.

Bylinná voda proti lupům:

1 lžička šalvěje
1 lžička máty
2 kapky eukalyptového éterického oleje
50 ml jablečného octa
250 ml vroucí vody
Byliny vhodíme do vroucí vody a necháme deset minut louhovat. Necháme zchladnout. Pak přidáme jablečný ocet a eukalyptus. Promícháme a použijeme jako vlasovou vodu po mytí vlasů.

6. 3. 2019

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY