Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Zbavte se už navždy folikulitidy

Folikulitida neboli hnisavý zánět vlasového váčku je zdravotní problém, o kterém se příliš nemluví, avšak dokáže nám pořádně znepříjemnit život. Bývá způsobena stafylokoky a objevuje se nejčastěji na pokožce hlavy. Avšak nezřídka nás může potrápit třeba v i podpaží nebo na genitálu.


Abychom se dokonale zorientovali, je dobré ujasnit si hned na úvod pojmy. Folikul, od kterého název zánětlivého onemocnění pochází, je vlastně tkáň obalující vlasové kořínky. Jakmile se do této oblasti dostane infekce, místo zčervená, pálí, svědí a může se objevit i hnisavý zánět. A to je právě folikulitida. Na svědomí ji má nejčastěji bakterie, známá jako zlatý stafylokok. Avšak může jít i o jiné koky nebo kvasinky. Výsledek je vždy totožný – vznik ranky či hnisavého zánětu. V místě postiženého folikulu dojde vždy nejprve ke zrudnutí. Následně se utvoří drobný hrbolek, který může být postupně naplněný i hnisem. A je bolestivý. Pokud nejednáme dostatečně rychle, mohou se ložiska postupně začít šířit po celé hlavě.

Bolí, ale život neohrožuje

Je dobré vědět, že folikulitida je sice velmi nepříjemný zdravotní problém, který značně znepříjemní život. Avšak neohrožuje nás na životě. Většinou dokonce obtíže vymizí i samy – a to během jednoho či dvou týdnů. Problematické jsou jen ty velmi závažné infekce, které se mohou u mizivého procenta lidí objevit. Jde o jedince, kteří mají potlačenou imunitu nebo jiné závažné onemocnění. V takových případech může folikulitida způsobit dokonce i trvalou ztrátu vlasů či zjizvení pokožky na hlavě. Jestliže tedy problém nedostanete pod kontrolu sami, je nutné navštívit kožního lékaře, který většinou nasadí lokální antibiotika. Při těžkém průběhu jsou pak antibiotika podávána i vnitřně, ve formě tablet.

Zábaly jsou základ

Zjistíte-li, že se vám červené flíčky či váčky na hlavě udělaly, je nutné ihned rychle jednat. Velmi dobrou volbou je teplý zábal na celou hlavu. Díky teplu se totiž zvýší cirkulace krve do postižené oblasti a napomůžeme tak celému hojivému procesu. Pro zábal je vhodné použít vodu, ve které rozpustíme trochu kvalitní soli. Stejně tak můžete využít služeb jablečného octa, který zase působí silně dezinfekčně. Případně můžeme využít i síly bylin, které ve vodě vylouhujeme. Skvěle se pro tento účel hodí oregano, které je považováno za jednu z nejsilnějších antibakteriálních a čisticích bylin.

Přírodní antibiotikum

Dobrou volbou je rovněž lichořeřišnice, kterou můžeme používat jak vnitřně, tak i zevně. A v akutní fázi, tedy ve chvíli, kdy nás obtíže pronásledují opravdu ve velkém, je dobré používat ji oběma způsoby. Lichořeřišnice si umí poradit i se zlatým stafylokokem, který má nejčastěji záněty vlasového váčku na svědomí. Využívat můžeme tinkturu, která je dostupná běžně i v lékárnách. Případně můžeme použít čerstvou šťávu či obklady z rozdrcených listů, které mají rovněž dezinfekční účinek a navíc ničí případné mikroorganismy, jež by mohly napomoci ke vzniku zánětu.

Silná zbraň od včel

Propolis je uctívaný zejména pro své antimikrobiální a protiplísňové účinky. Má schopnost posilovat imunitu a vyhánět nežádoucí bakterie z těla ven. Rovněž působí proti zánětům, podporuje hojení ran a při svědění kůže působí jako anestetikum. Propolis obsahuje několik set chemických látek a například právě zlatého stafylokoka likviduje velmi dobře a rychle. Vůči propolisu není zatím rezistentní žádný bakteriální kmen.

Zbavte se už navždy folikulitidy

Zbavte se už navždy folikulitidy

Tea tree olej

Éterický olej, získaný ze stromu Melaleuca alternifolia (kajeput střídavolistý) je proslulý již u mnoha generací pro své vynikající antiseptické a léčebné vlastnosti. Olej je zvláště účinný proti houbám a plísním, osvědčuje se i proti potížím virového a bakteriálního původu. Zanícené folikuly jím stačí pouze jemně potírat. Je netoxický a nedráždí.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY