Verrucae vulgares, v češtině tedy bradavice obecné, jsou malé výrůstky na povrchu kůže, většinou s četnými černými hlavičkami, kterými jsou zároveň ukotveny hluboko ve vrstvách kůže. Za vznikem bradavic stoji několik typů Papilomaviry. Podle jejich lokalizace je možné zhruba určit jaký typ Papilomaviru je za ně zodpovědný. Bradavice, které se nejčastěji vyskytují v okolí genitálu jsou zapříčinění virem HPV, tedy Human Papiloma virus typy 1,2,4. Bradavice však mohou postihnou ti jiné lokality a to například dlaně chodidla nebo prsty u nohou a rukou. U těchto typů bradavic pak stojí za vznikem HPV viry typu 60,57. Tyto typy HPV viru mají afinitu, ke více zrohovatělé kůži a proto právě zde nejčastěji vznikají bradavice. Papilomaviry, které jsou tzn. vysoce rizikové a stojí za vznikem karcinomu děložního čípku se k těmto typům neřadí.
Jak nejlépe zamezit vzinku bradavic a jaké kroky podniknout pokud již došlo k jejich výsevu?
Nezaručenějším způsobem jak se před bradavicemi bránit je zamezit styku s osobou, která je přenašečem HPV viru. Viry se totiž šíří hlavně dotykem a tělními tekutinami. Nakažení lidé mohou mít již infekci v rozpuku, nebo pouze virus přenášejí a klinické známky u nich nejsou patrny. Bohužel přenos není pouze z člověka na člověka. Viry jsou velice odolné organismy, dokážou vegetovat na příslušných místech až několik dní. Tato místa jsou nejčastěji veřejná koupaliště sauny apod. Zde bychom měli dbát zvýšené opatrnosti. Zároveň je nutné mít chráněný pohlavní styk. Existuje totiž již zmíněný typ genitálních bradavic, který postihuje hlavně genitál. Projevují se zase jako četné výrůstky případně se svěděním až bolestivostí.
Co dělat pokud jste již na sobě bradavice zpozorovali?
V první řadě není vůbec ku prospěchu snažit se je nějakým způsobem samy odstranit. Každá bradavice má totiž tzv. černé hlavičky, díky kterým se na místě objevuje znovu a znovu a stejně tak se rozšíří i na jiná místa. Pokud se je budete snažit, mechanicky odstranit tak docílíte pouze jejich rozšíření na další části těla. Je dobré poradit se v lékárně, tam by vám mohly doporučit například mast s obsahem kyseliny salicylové. Tato kyselina působí keratolyticky a tedy rozpouští přebytečnou kůži v místě vzniku bradavic a zároveň ničí přítomné viry. Zmíněná terapie je vhodná pro místa s méně rozsáhlým výsevem bradavic.
Jak funguje ošetření bradavic a možnosti terapie.
Pokud pozorujete opakovaný výsev bradavic, měli byste navštívit svého dermatologa. Samovolné vymizení bradavic je možné pouze za dostatečné aktivace imunitního systému. Na to však není radno spoléhat. Bradavice by mohly narůst i větších rozměrů a navíc ohrožujete nakažením své okolí. Do možností léčby tedy spadají, kryoterapie tekutým dusíkem, laserové ošetření, lokální aplikace aktivních látek a to například kyseliny acetylsalicylové, nebo i chirurgické odstranění. Volba terapie závisí na lokalizaci a velikosti. Nejčastěji používanou terapií je kryoterapie. Na místo bradavice se aplikuje tekutý dusík, který jednoduše zmrazí viry a bradavice se poté odloupne. Výhodou této terapie, pokud je správně provedena, je menší riziko recidivy bradavic. Aplikace kyseliny salicylové je výhodná hlavně díky jednoduché aplikaci doma a také možnosti opakovaného použití. Jednoduše pokud se bradavice vyskytne necháte působit mast a ta rozpustí nadměrnou kůži díky čemuž zničí i viry. Bohužel je zde nevýhoda opakovaného výsevu bradavic. Chirurgické odstranění se týká hlavně rozsáhlých ploch. Laserové ošetření je relativně nový typ terapie, je možné snižovat bolestivost chlazením nebo lokální anestezií.
Zdroje:
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/bradavice-vznik-sireni-lecba-a-prevence/